Co z odstrzałem dzików? Ministerstwo odpowiada
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Zarząd KRIR prosił o podjęcie działań, które zmniejszą liczebności dzików w kraju, jednak resort środowiska nie przychylił się do prośby.

Na stronie Krajowej Rady Izb Rolniczych czytamy:

W odpowiedzi na wniosek KRIR podjęty na XI Posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych, w dniu 11 czerwca 2018 r. do Biura KRIR wpłynęła odpowiedź resortu środowiska Departamentu Leśnictwa w sprawie wprowadzenia odstrzału dzików, na terenie całego kraju, które prowadziłoby do zmniejszenia zagęszczenia populacji do poziomu 0,1 os/km2.

Myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim w sezonie łowieckim 2017/2018 pozyskali 340 tys. sztuk dzików, co stanowiło 92% wykonania planu pozyskania tego gatunku, prowadzącego do zmniejszenia zagęszczenia do poziomu 0,1 os./km2. Wiązało się to z ponad 4,3 mln wyjść myśliwych w łowisko, czyli statystycznie każdego dnia ok 12 tys. myśliwych wykonywało polowanie.

Ministerstwo Środowiska nie uznało za zasadne podejmowanie dodatkowych działań przyczyniających się do zmniejszenia liczebności populacji dzików w kraju, gdyż zmniejszenie zagęszczenia sukcesywnie wykonywane jest przez członków PZŁ.

Ponadto, należy zaznaczyć, że Minister Środowiska stale monitoruje wykonywanie tego działania przez Polski Związek Łowiecki.

Walka z dzikami jest kluczowa, by uniemożliwić przenoszenie choroby na zwierzęta domowe.

 

źródło: wiescirolnicze.pl

To może Cię zainteresować
Losowe zdjęcia
Najnowsze video
Partnerzy portalu