ZNALAZŁEŚ PADŁEGO DZIKA?
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

ZNALAZŁEŚ PADŁEGO DZIKA?
Dowiedz się co zrobić?
1. Jeżeli to możliwe, należy oznakować miejsce znalezienia truchła dzika w celu ułatwienia odnalezienia przez właściwe służby.
2. Powstrzymać się od dotykania zwłok dzika i pozostawić je w miejscu znalezienia.
3. Należy zgłosić fakt znalezienia padłego dzika do właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii lub najbliższej lecznicy weterynaryjnej, straży miejskiej, miejscowego koła łowieckiego lub powiadomić o tym fakcie starostę, burmistrza, wójta gminy. 
4. W trakcie zgłoszenia należy podać miejsce znalezienia zwłok (np. charakterystyczne punkty orientacyjne lub współrzędne GPS), dane osoby zgłaszającej (w tym numer telefonu kontaktowego), liczbę znalezionych zwłok dzików w danym miejscu, ewentualnie stan zwłok padłych dzików (stan ewentualnego rozkładu, wyłącznie kości).
5. Należy pamiętać, że osoba, która miała kontakt z dzikami na obszarach występowania ASF, po powrocie do domu musi zastosować środki higieny ograniczające ryzyko szerzenia się ASF, w tym odkazić ręce, starannie wyczyścić i zdezynfekować obuwie, a odzież przeznaczyć do prania.
UWAGA : Osoba, która znalazła padłego dzika (i potencjalnie mogła mieć kontakt z wirusem ASF) przez 72 godziny po tym fakcie nie powinna wchodzić do miejsc, w których utrzymywane są świnie i nie powinna wykonywać czynności związanych z obsługą świń.

ulotka – znalezienie padłego dzika

źródło: PZŁ-Polski-Związek-Łowiecki

To może Cię zainteresować
Losowe zdjęcia
Najnowsze video
Partnerzy portalu